Nyomtatás

Tervezési útmutató a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiához

- .

A vidék sajátosságainak fejlesztéséhez és a LEADER források hatékony felhasználásához nélkülözhetetlen a megfelelő Helyi Vidékfejlesztési Stratégia kidolgozása. Ennek 2011-es felülvizsgálatához nyújt segítséget az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program Irányító Hatóságának útmutatója.

leader_logo_iso.jpgAz Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretében készülő Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák (HVS) elsődleges célja a helyi fejlesztési igények felmérése és ezekre válaszok megfogalmazása. Ezek a feleletek hozzájárulnak a vidék sajátosságainak fejlesztéshez, valamint elősegítik a LEADER és egyéb források hatékony felhasználását. Szükségszerű a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák rendszeres felülvizsgálata a főbb célokra és intézkedésekre vonatkozóan, hogy valóban a LEADER Helyi Akciócsoportok (HACS) által lefedett térségek változó fejlesztési igényeit tükrözzék. Ezen felül a LEADER program 2013 utáni jövőjéhez is hozzájárulhatnak.

A csatolt dokumentumból letölthető útmutató célja, hogy a HVS tervezés és felülvizsgálat tartalmi elemeit, követelményeit a HVS struktúráján keresztül mutassa be. Az útmutató az alapelvek és a HVS struktúrájának ismertetése után a HVS tartalmi elemeivel kapcsolatos követelményeket mutatja be. Ezeket a dokumentumokat az ÚMVP Irányító Hatóságának (IH) kell elküldeni. A fejezetekben rögzített kritériumokat a HVS felülvizsgálata során be kell tartani. A vezetői összefoglaló, a helyzetelemzés, a HVS és az ezzel kapcsolatos intézkedések, valamint a mellékletek képezik a HVS felülvizsgálatának részeit.
A vezetői összefoglalót követő első fejezet a helyzetelemzéssel foglalkozik. Ismerteti a HVS felülvizsgálatot indokló tényezőket, valamint röviden kitér a HVS végrehajtása során elért eredményekre. Ezt követi a LEADER HACS területének bemutatása, erőforrásainak és az ezekhez kapcsolódó kihívásoknak az ismertetése. Ebben szerepel a LEADER HACS és partnerei helyi vidékfejlesztésben játszott szerepének bemutatása is. A helyzetelemzést záró SWOT elemzés alapján fogalmazható meg a következő részben szereplő jövőkép, a fő célkitűzések, az intézkedések, valamint a hozzájuk rendelt források. A mellékletek tartalmazzák a HVS felülvizsgálat során végzett tevékenységek ismertetését, a részletes pénzügyi táblázatokat, a térségre vonatkozó egyéb stratégiák listáját, valamint a nyilvánossági intézkedéseket igazoló dokumentumokat is.

A HVS tervezéssel kapcsolatban az IH és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) kötelező képzéseket tart a LEADER HACS munkaszervezetek tagjai számára. A képzéseket a Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet (VKSZI) és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) szervezi. A képzés a HACS munkaszervezet vezetők részére kötelező, további résztvevők számára előzetes bejelentéshez és visszaigazolt regisztrációhoz kötött.

A képzések időpontjai és helyszínei:
•Február 17. Győr és Kisbér
•Február 18. Juta
•Február 21. Jászapáti
•Február 22. Deszk

Forrás: umvp.eu

Letöltés: HVS tervezési útmutató