Nyomtatás

Zagyva Projekt – egyeztető megbeszélés

Írta: Csépe László - .

Időpont: 2011. szeptember 07. 10 óra

Helyszín: 5130 Jászapáti, Velemi Endre út 4-6. (JKHK Egyesülete emeleti tanácskozó terem)

 

 

Az egyeztetés rövid összefoglalója:

A Zagyva projekt soron következő egyeztető megbeszélésére az együttműködési megállapodást követően, közel egy év kihagyás után kerülhetett sor Jászapátin a JKHK Egyesülete székhelyén.

Mihályi Mónika, a Jászsági Kistérségi Helyi Közösségi Egyesülete munkaszervezet vezetője köszöntötte a megjelenteket és elmondta, hogy a mai találkozóra dr. Eperjesi Tamás VM VKSZI Vidékfejlesztési, Szaktanácsadási Igazgatóság igazgatója, főigazgató helyettes részvételével kerül sor, majd átadta a szót dr. Eperjesi Tamásnak.

Dr. Eperjesi Tamás, röviden ismertette a korábbi időszak történéseit, honnan indult a projekt és hol tart most, valamint felvázolta az aktualitásokat. Elmondta, hogy a „Zagyva, a legmagyarabb folyó” projekt kapcsán - főként a vízgyűjtő terület kapcsán - térségközi együttműködést fogalmaztak meg néhány esztendeje. A Zagyva folyó öt LEADER HACS területén folyik át, ezek a szervezetek valamint az akkori HVI irodák közösen fogalmazták meg és írták alá azt az együttműködési szándéknyilatkozatot, melynek céljai a résztvevők előtt ismeretesek.

Elmondta, hogy korábban még, mint a Hatvani kistérség HVI irodavezetője kapcsolódott a kezdeményezéshez, jelenleg VM VKSZI képviseletében van jelen és támogatja a kezdeményezést, a projektet.

Szolovjov Rita, a Közép – Tisza – Zagyva Vidékfejlesztési Egyesületet képviseli.
A projekt második alappillére a szolnoki kistérség területéről indult. A Szolnokon működő Városvédő és Szépítő Egyesület projektötletéről beszélt, mely a Zagyva turisztikai hasznosítását tűzte ki célul, többek között kerékpárút kialakításával. Ebben a Szolnoki kistérség korábbi HVI irodavezetőjével közösen csatlakoztak a kezdeményezéshez.

Hargitai Katalin és Juhászné Barkóczi Éva, a Zagyvaság Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesületet képviselték az egyeztető megbeszélésen. Elmondták, hogy a kistérség életében a közelmúltban nagy változások történtek, a Zagyvaság LEADER HACS elnökének személyében a közelmúltban történt változás. Mindemellett a projektet továbbra is szívesen támogatják.

Deák Istvánné, a Galga-Zagyva Egyesület képviseletében volt jelen, korábban, mint az Aszódi kistérség HVI irodavezetője látta meg a lehetőséget az együttműködésre a „Zagyva–projektben”. Területi akadályokról beszélt, hiszen a Zagyva több régiót, megyét érint, melyek munkájának összehangolása nagy feladat lesz.

Oskó Imre, a Gördögök SE képviseletében érkezett. Az egyesület célja az, hogy lehetőséget teremtsen a szabadidő hasznos, egészséges eltöltéséhez túrák, versenyek rendezésével, a természet látnivalóinak megismertetésével, a természet szeretete és védelme szellemében, valamint az ifjúság nevelése. Mint megfigyelő van jelen a mai egyeztetésen, a Városvédő és Szépítő Egyesülettől (Szolnok) informálódott a kezdeményezésről. Ötleteivel és az aktív turizmusban szerzett széles körű tapasztalatával, jó gyakorlatok bemutatásával tud hozzájárulni a projekt sikerességéhez.

Bevíz Tamás, a 36 Jó Palóc Közhasznú Egyesületet képviseli. Elmondta, hogy a HACS munkaszervezet vezetője kérte meg, hogy az egyeztető megbeszélésen helyettesítse, majd informálja a LEADER HACS-ot az aktualitásokról.

Kodák József, a Cserhátalja LEADER Nonprofit Kft-től érkezett. A munkaszervezet vezető korábban egyeztetett Hajas Pállal, aki a Zagyvavölgyi Vízgazdálkodási Társulásnak is a vezetője, és fontosnak tartják a projekt folytatását.

Dr. Eperjesi Tamás elmondta, hogy az ötlet, vagyis „legyen egy együttműködés” nagyon jó ötlet volt, azonban a mai ülésen el kell döntenünk, hogy szeretnénk-e folytatni a „Zagyva-projektet”. Az együttműködés szándéknyilatkozatának egy évvel ezelőtti aláírását követően most nyílik lehetőség a megvalósításhoz kapcsolódó pályázati lehetőségek kiaknázására.
A Naturama-t hozta fel példaként. Említést tett a LEADER HACS-ok munkatervének következő évtől várható átalakulásáról, ahol sokkal nagyobb hangsúlyt kaphatnak az önálló HACS kezdeményezések, közösségépítő, alulról jövő kezdeményezéseken alapuló projektek.

A kezdeményezést két részre osztotta. Természetesen szükség lenne egy közös tervezésre, majd ezt követően egy közös gazdasági megvalósítást igényel a projekt. Segítségét ajánlotta fel: a VM VKSZI intézetében, a Kiemelt Projektek Osztályának munkáját, mely a dokumentálást, a jó gyakorlatok gyűjtését végzi és a projekt kommunikációjában óriási segítséget jelentene.

Összességében:

A megbeszélésen a „Zagyva-projekt” céljaihoz kapcsolódóan kerestek a résztvevők pályázati lehetőségeket. A „Zagyva-projekt” egyik céljaként került megfogalmazásra, hogy növelni szeretnék az árvízi biztonságot; javítanák a vízminőséget. Fontos a folyó és mellék ágai sport- és turisztikai szempontú hasznosításának kialakítása; a folyó és mellékágai gátjain, partjain a turizmus és a kerékpáros közlekedés megteremtése; az érintett folyó menti települések kulturális sokszínűségének feltárása és bemutatása, a közösségek együttműködésének megteremtése. A folyó és mellékágai mentén az egészséges és fenntartható agrár- és környezetgazdálkodás kialakítása, a hasonló nemzetközi projektek tapasztalatainak átvétele, a nemzetközi kapcsolatok együttes kialakítása a cél. A résztvevők több támogatási lehetőségről egyeztettek, melyek a Zagyva menti aktív turizmus megvalósítását, a sport- és turisztikai szempontú hasznosítást támogatják. A résztvevő HACS-ok megállapodtak a projekt folytatásában, a szükséges információk beszerzésében, összegyűjtésében. Kiemelt feladat a projekt társadalmasítása, minél több szervezet megkeresése, informálása. A soron következő egyeztető helyszíne a Zagyvaság LEADER HACS székhelye lesz Hatvanban, a Balassi Bálint út 3. szám alatt, ahol 12 órai kezdettel tartják meg következő egyeztetésüket, téma: források felkutatása a Zagyva projekt megvalósítása érdekében.

Az egyeztetés meghívója az alábbi dokumentumban olvasható:

Zagyva-projekt megbeszélés meghívó (112.29 kB)