
Munkahelyek megőrzése képzések támogatásával
AFSZ által kiírt pályázat: „Munkahelyek megőrzéséért”
elnevezésű, az átmenetileg nehéz helyzetbe jutott munkaadók támogatására irányuló, a munkaadók és az Állami Foglalkoztatási Szolgálat együttműködésében megvalósuló központi munkaerő-piaci program indítására.
elnevezésű, az átmenetileg nehéz helyzetbe jutott munkaadók támogatására irányuló, a munkaadók és az Állami Foglalkoztatási Szolgálat együttműködésében megvalósuló központi munkaerő-piaci program indítására.
Munkaerő-piaci képzés:
Célcsoport:
a, azok a munkáltatók, amelyek foglalkoztatási kapacitásukat a gazdasági visszaesés következtében átmenetileg – legfeljebb egy év – nem tudják megtartani , és vállalják, hogy támogatás igénybe vétele mellett, illetve munkaszervezési intézkedések bevezetésével leépítési szándékukat nem hajtják végre, vagy a munkaviszony megszüntetésének megelőzése érdekében munkavállalóikat/azok egy részét a törvényes munkaidőnél rövidebb, de legalább negyedéves átlagban a törvényes munkaidő felét elérő – munkaidőben foglalkoztatják és vállalják, hogy projektjük teljes időtartama alatt a projekt kezdetekor meglévő átlagos statisztikai állományi létszámukat megőrzik.
b, azok az álláskeresők, akik munkahelyüket csoportos létszámleépítés keretében veszítették /veszítik el és ezt a munkáltató a jogszabálynak megfelelően a területileg illetékes munkaügyi központ felé bejelentette, továbbá azok, akik ugyan nem érintettek a csoportos leépítésben, de munkaviszonyukat a munkáltató működési okból rendes felmondással szüntette/szünteti meg meg, továbbá a programban történő részvételről nyilatkoztak.
A program keretében a pályázatban részletezett a célcsoportba tartozó munkáltatóknál alkalmazott munkavállaló munkaviszony melletti képzése is, ha a munkáltató a képzés költségéhez legalább 20%-os mértékben maga is hozzájárul, továbbá vállalja a képzés befejezését követően a képzés idejével megegyező időtartamú továbbfoglalkoztatást. A 45 év feletti munkavállalók esetében a legalább 20% mértékű munkáltatói hozzájárulástól el lehet tekinteni.
A pályázati kiírásban részletezett célcsoportok esetében a 6/1996. (VII.16.) MüM rendeletben felsorolt kizárólag a munkakör magasabb szintű ellátását, a termékszerkezet váltást elősegítő, a korszerűbb gyártási-, feldolgozási technológia alkalmazásának elsajátítását célzó, a további foglalkoztatást elősegítő képzési programok támogathatók.
A program célcsoportjába tartozó álláskereső számára a munkaügyi központ által támogatott képzésben történő részvétel támogatható. A másik célcsoport tekintetében kizárólag azok a képzési programok támogathatók, amelyek konkrét munkáltatói igényekre épülnek.
OFA által kiírt képzési támogatások:
1;MEGŐRZÉS-9122 A foglalkoztatottság megőrzésének támogatása a gazdasági visszaesés következtében átmenetileg nehéz helyzetbe jutott munkáltatóknál
Bértámogatás a munkavállalót érintő intézkedések kedvezőtlen hatásának csökkentésére
A munkáltató az átmeneti gazdasági visszaesésből adódó foglalkoztatási nehézségeit a munkaviszony megszüntetésének megelőzése érdekében munkaszervezési intézkedések bevezetésével, a korábbinál rövidebb időtartammal történő munka biztosításával is kezelheti. A támogatás nyújtásának feltétele, hogy a dolgozóval kötött módosított munkaszerződés tartalmazza a tényleges - csökkentett - munkaidőt és az arra járó keresetet valamint a kieső munkaidőre eső személyi alapbér 80%-át.
Az a munkáltató, aki már 2008. október 1-jén, vagy azt követően végrehajtotta munkaszervezési intézkedéseit és vállalja a munkaszerződések fenti tartalmú módosítását a munkavállalói részére támogatásban részesülhet.
A program keretében lehetőség van arra is, hogy a munkáltató a munkával nem töltött időben a munkavállalót a munkaviszony fenntartása mellett képzésbe vonja. A képzésbe vonás tényét a módosított munkaszerződésben rögzíteni kell. A következő képzésekhez nyújtható képzési támogatás:
- államilag elismert szakképesítés megszerzéséhez, a szakképzés megkezdéséhez szükséges alapismereteket nyújtó oktatáshoz,
- munkakör betöltéséhez, foglalkozás, tevékenység gyakorlásához szükséges magasabb képesítés megszerzéséhez,
- a szakmai tevékenység magasabb szintű gyakorlásához - kivéve a felsőfokú oktatási intézményben szervezett felsőfokú szakképesítés megszerzését,
- közúti járművek vezetésére jogosító vezetői engedélyek megszerzéséhez a 6/1996. MM rendelet 1. § (1) bekezdés e) pontja szerint.
A program keretében csak a konkrét munkáltatói igényekre épülő képzések támogathatóak. A képzést kizárólag olyan képző intézmény végezheti, amely rendelkezik a támogatás teljes időtartamára érvényes, Felnőttképzési Akkreditáló Testület (a továbbiakban: FAT) által kiállí-tott intézmény-akkreditációs tanúsítvánnyal a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. Törvény 12. § és 21. § (3) bekezdése szerint.
A támogatás mértéke: a képzési támogatás esetén: a képzés költségének 80 %-a. A képzés időtartama nem lehet hosszabb 12 hónapnál.
Elszámolható költség: a képzési támogatás esetén: A munkaviszony mellett történő képzéskor a képzés költségének 80%-a. A fennmaradó 20% költségarány a szakképzési hozzájárulás terhére nem elszámolható.
2;MUNKÁBA-9124 A gazdasági visszaesés következtében állásukat vesztők újra elhelyezkedésének támogatása más munkáltatónál
Újra elhelyezkedést segítő képzés támogatása
A program keretében lehetőség van arra, hogy a pályázó szervezet a munkajogi jogutódlással átvett dolgozóknak az adott munkakör betöltéséhez szükséges képzés megvalósításához támogatást vegyen igénybe.
A támogatás mértéke:
- a képzés költségének 80 %-a. A képzés időtartama nem lehet hosszabb 12 hónapnál. Abban az esetben, ha a 4.2.1 pontban megfogalmazott bértámogatás és a hozzá tartozó továbbfoglalkoztatási kötelezettség rövidebb, mint a képzés időtartama, akkor a to-vábbfoglalkoztatási idő meghatározásánál a képzési időt kell figyelembe venni.
Elszámolható költség:
- A munkaviszony mellett történő képzéskor a képzés költségének 80%-a. A fennmaradó 20% költségarány a szakképzési hozzájárulás terhére nem elszámolható.
- A képzést kizárólag olyan képző intézmény végezheti, amely rendelkezik a támogatás teljes időtartamára érvényes, Felnőttképzési Akkreditáló Testület (a továbbiakban: FAT) által kiállított intézmény-akkreditációs tanúsítvánnyal a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. Törvény 12. § és 21. § (3) bekezdése szerint.
3; ÚJ KILÁTÁSOK-9111 A gazdasági visszaesés következtében elbocsátással fenyegetett munkavállalók munkába helyezését közvetlenül elősegítő munkaerőpiaci-szolgáltatások támogatása
A pályázati program célja:A program célja, hogy a gazdasági visszaesés miatt létszámfelettivé vált dolgozók elhelyezkedési esélyei javuljanak és lehető legrövidebb idő alatt munkát találjanak. A gondoskodó vállalati magatartás támogatásával hozzájárulni ahhoz, hogy az elbocsátott munkavállaló hatékony segítséget kapjon a szakmai újrakezdéshez.
Jogi forma: a pályázati konstrukcióban a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény a 73 §-a szerinti munkáltatók az alábbi kivétellel pályázhatnak:
- költségvetési szerv és intézményei
- nonprofit szervezet
Méret:A pályázati kiírásra azok a munkáltatók pályázhatnak, amelyek a gazdasági visszaesés következtében legalább 3 főt elbocsátanak.
A program célcsoportja: az a munkavállaló, akit munkáltatója a gazdasági visszaesés miatt elbocsát.
Támogatható tevékenységek és elszámolható költségek köre:
A programban való részvételt azon munkáltatóknak ajánljuk, akik felelősséget éreznek a létszámfelettivé vált munkavállalók jövőjének alakulásáért és a létszámleépítéssel járó problémák kezeléséhez a korszerű humánerőforrás-gazdálkodás eszközeit szeretnék alkalmazni. A program keretében a munkáltatók támogatást vehetnek igénybe ahhoz, hogy külső szolgáltató szervezet bevonásával csoportos és/vagy egyéni formában szakszerű segítséget vegyenek igénybe az elbocsátások miatt kialakult krízishelyzet humánus kezeléséhez. A munkáltató a pályázata részeként benyújtott piacelemzéssel mutassa be, hogy nehézségei a gazdasági visszaesésből következnek, nem átmeneti jellegűek és a piaci kilátásai valamint a rendelkezésére álló eszközök nem teszik lehetővé a munkavállalók megtartását és ezért működésével összefüggő ok miatt rendes felmondással létszámleépítésre kényszerül.
A külső szolgáltatónak konkrét segítséget kell nyújtania ahhoz, hogy egyfelől a munkáltató felkészüljön az elbocsátási folyamatra, másfelől pedig az elbocsátott munkavállalók
- feldolgozzák az elbocsátás pszichés következményeit,
- helyreállítsák megrendült önbizalmukat, reálisan lássák erősségeiket és gyengeségeiket,
- konkrét célkitűzésekkel rendelkezzenek, új perspektívákat lássanak maguk előtt
- képesek legyenek önálló álláskeresésre, rendelkezzenek munkaerő-piaci ismeretekkel,
- minél hamarabb új állást találjanak, vagy
- az új állás megtalálása és/vagy betöltése érdekében képzésen vegyenek részt, vagy az illetékes munkaügyi központtal együttműködve képzésbe kerüljenek.
A támogatás mértéke:
a.) Azoknál a munkáltatóknál, ahol az átlagos statisztikai állományi létszám 2008-ban 3 és 50 fő között volt a humánus leépítési eljárás költségének 100%-a, de legfeljebb
- 10 fő és az alatti létszám elbocsátása esetén legfeljebb 200 ezer Ft/fő mértékig,
- 11 fő és annál nagyobb létszám esetén legfeljebb 150 ezer Ft/fő mértékig;
b.) Azoknál a munkáltatóknál, ahol az átlagos statisztikai állományi létszám 2008-ban 51 és 250 fő között volt a humánus leépítési eljárás költségének 80%-a,
- 10 fő és az alatti létszám elbocsátása esetén legfeljebb 200 ezer Ft/fő mértékig,
- 11 fő és annál nagyobb létszám esetén legfeljebb 150 ezer Ft/fő mértékig;
c.) Azoknál a munkáltatóknál, ahol az átlagos statisztikai állományi létszám 2008-ban 250 fő fölött volt a humánus leépítési eljárás költségének 60%-a,
- 10 fő és az alatti létszám elbocsátása esetén legfeljebb 200 ezer Ft/fő mértékig,
- 11 fő és annál nagyobb létszám esetén legfeljebb 150 ezer Ft/fő mértékig.