85 milliárd forint keretösszeggel hirdetett uniós pályázatokat a kormány
Két új, a mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) versenyképességét és fejlesztését támogató felhívás jelent meg a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében, összesen 85 milliárd forint értékben.
A 2014-2020 közötti uniós fejlesztéspolitika a gazdaságfejlesztésre és a munkahelyteremtésre fókuszál. Szemben a 2007-2013-as időszakkal, amikor a hazánkba érkező források csupán 16 százalékát fordítottuk gazdaságélénkítésre, 2020-ig ez az arány 60% lesz. A KKV szektor önmagában is stratégiai partnerünknek tekinthető, hiszen a hazai foglalkoztatás jelentős részét ezek a vállalkozások garantálják. A Kormány a gazdaságfejlesztésen belül ezért is koncentrál jobban a kis- és közepes vállalkozásokra.
A gazdasági növekedés két lábon nyugszik, egyrészt a napról-napra létrejövő újabb munkahelyeken, másrészt pedig azokon az ágazatokon, amelyek egyre több szállal kötnek bennünket a világgazdasághoz. Egyre több hazai vállalkozás kerül a világkereskedelem vérkeringésébe, egyre több magyar gyár terméke épül be az ipar által előállított termékekbe a világ minden pontján.
A GINOP a mikro-, kis- és közepes vállalkozások (kkv) kutatási, innovációs és munkahely-teremtési kapacitásának javítását ösztönzi.
A mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítésére kiírt felhívás 65 milliárd forintos keretösszegéből lehetőség nyílik modern eszköz- és gépparkok, valamint fejlett infrastruktúrával ellátott telephelyek kialakítására, a versenyképesség feltételeinek megteremtésére és fenntartására. A felhívás feltételeinek megfelelő projektek 50-500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásban részesülnek.
A mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatását szolgáló felhívás célja a vállalkozások fejlődésének, gazdaságban betöltött szerepének, piaci pozíciójának erősítése, a munkahelyek megtartását eredményező beruházások támogatása és a helyi gazdaság megerősítése. A pályázók 5-50 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek el. A felhívás meghirdetésekor a rendelkezésre álló keretösszeg a szabad vállalkozási zónának minősülő településen megvalósuló fejlesztések és a szabad vállalkozási zónán, valamint a Közép-magyarországi régión kívül megvalósuló fejlesztések esetén egyaránt 10-10 milliárd forint.
Fenti pályázatokra 2015. július 9-től adhatják be támogatási kérelmüket a vállalkozások.
(Miniszterelnökség)