Több mint 13 milliárd forint falusi turizmusra november 18-tól
Több mint 13 milliárd forint áll rendelkezésre falusi szálláshelyek létrehozására, a meglévők bővítésére, turisztikai szolgáltatások fejlesztésére, a támogatásra még az idén beadhatók a pályázatok - jelentette be V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Vas megyei Szakonyfaluban.
A támogatási igényeket november 18-tól december 13-ig lehet benyújtani postai úton a területileg illetékes LEADER irodákhoz, a fejlesztésekhez maximálisan 35 millió forint igényelhető - közölte.
Hozzáfűzte: a fejlesztéseket 2014 végéig kell megvalósítani, a támogatás mértéke a hátrányos helyzetű térségekben akár 65 százalékos is lehet, a non-profit szervezetek számára adott támogatások mértéke elérheti a 100 százalékot is.
V. Németh Zsolt elmondta: az újabb fejlesztések az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program, illetve a Darányi Ignác Terv keretében valósulhatnak meg, amelynek köszönhetően eddig már 1287 turisztikai célú beruházást támogattak, összesen 27,6 milliárd forint értékben.
Hangsúlyozta: a még rendelkezésre álló forrásból falusi szálláshelyek fejlesztésre, új szálláshelyek építésére és meglévőek bővítésére, minőségi gyermek- és ifjúsági szálláshelyek létesítésére, illetve szálláshely fejlesztéshez nem kapcsolódó agroturisztikai, lovas- és vadászturizmus, erdei- és horgászturizmus, vízi turizmushoz kapcsolódó fejlesztésekre lehet forrásokat elnyerni.
Szavai szerint a pályázók lehetnek természetes személyek, mikro-, kis és középvállalkozások, települési önkormányzatok, de akár non-profit szervezetek is.
Hozzáfűzte: a pályázaton maximálisan 35 millió forint támogatást lehet elnyerni, de a LEADER-akciócsoportok ezt szabályozhatják 5 millió forinttól 35 millió forintig.
V. Németh Zsolt a sajtótájékoztatót követően Szakonyfaluban felavatta a Szombathelyi Erdészeti Zrt. 46 millió forint önerőből megújított vendégházát.
Beszédében kiemelte, a vidéki idegenforgalom támogatásában nem csak gazdasági mutatókat és pénzügyi terveket lát, hiszen a falusi turizmus a vidéki gazdaság több lábon állásának egyik legfontosabb pillére. A gazdasági fellendülés pedig lehetőséget ad arra, hogy a vidéki közösségek megmutathassák természeti és épített örökségüket, elbüszkélkedjenek kulturális és gasztronómiai hagyományaikkal, vagy elmeséljék történeteiket. A jelentős beruházás eredményeképpen új villamos rendszer, energiatakarékosabb kazán és hőszigetelés készült, parkosítottak, valamint ebédlőt és új teraszt építettek.