Megnyíltak a civil szervezetek számára a Nemzeti Együttműködési Alap pályázatai
A Nemzeti Együttműködési Alap öt Kollégiuma öt kategóriában írja ki a pályázatokat 377-377 millió forintos keretösszegekben. Az öt Kollégium (témakör) a következő: Nemzeti összetartozás, Új nemzedékek jövőjéért, Mobilitás és alkalmazkodás, Közösségi környezet, Társadalmi felelősségvállalás. A támogatás mértéke civil szervezetenként 250 ezer - 5 millió forint közötti összeg, a pályázóknak saját forrást is fel kell mutatni, amelynek legkisebb mértéke a támogatási összeg 10%-a.
A támogatás - előfinanszírozásra vonatkozó kérelem hiányában - utófinanszírozás. A kiírás a bírálati szempontokat is közzéteszi, eszerint a pályázatok elbírálása során leginkább azt fogják vizsgálni, hogy a kért támogatás mennyiben reális, mennyiben van összhangban a szervezet céljaival; a pályázó milyen megalapozott szakmai tevékenységet, sikeres programokat tudhat már maga mögött; az esélyegyenlőség, a közösségi értékteremtés és a társadalmi integráció hogyan érvényesül; a szervezet milyen konkrét célokat, feladatokat tűzött ki maga elé; a költségvetési tervezése mennyiben megalapozott.
A pályázatot elektronikusan kell benyújtani az Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszeren (EPER) keresztül. Pályázni jogosultak a szövetségek vagy alapítványok, illetve egyesületek, amelyek regisztráltak az EPER-ben a pályázati útmutató szerint. A pályázatok elbírálása május végére várható. A pályázat célja a civil szervezetek működéséhez való hozzájárulás.
A kiírás a működési költségen a projekteket- és szervezeteket megalapozó, kiszolgáló, fejlesztő és adminisztráló, a törvényeknek való megfelelést segítő és a szervezet cél szerinti tevékenységek feltételeinek biztosítása érdekében felmerült kiadást érti.
A pályázati kiírás az alábbi linkre kattintva érhető el: Nemzeti Együttműködési Alap egységes működési pályázata 2012. Az elektronikus pályázati adatlap a Wekerle Sándor Alapkezelő EPER rendszerében érhető el: https://www.eper.hu/webeper/paly/palybelep.aspx.
Az Országgyűlés az új civil törvény elfogadásával létrehozta a Nemzeti Együttműködési Alapot és ezzel a civil szektorban egy átlátható, visszásságoktól mentes, hatékony támogatási rendszer jön létre. Az egységes, korábbi pályázati rendszereknél jóval egyszerűbb eljárások, a Nemzeti Együttműködési Alap forrásait biztosító garanciák egyaránt a szervezetek kiszámítható, stabil, kiegyensúlyozott működését szolgálják. Az Alap testületei március 29-én alakultak meg.
Forrás: Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, Sajtó Főosztály