Nyomtatás

Újabb pályázatok a vidékfejlesztésben

- .

Mintegy 700 millió forintra pályázhatnak azok a települési önkormányzatok, amelyek hazai és külföldi kapcsolatok kialakítását tervezik. További olyan pénzügyi források is rendelkezésre állnak a vidéki hálózatok tagjainak, amelyek kifejezetten a vidékfejlesztési projektek megvalósításához vezető úton segítik a pályázókat.

"Hazai és nemzetközi kapcsolatok kialakítására pályázhatnak másfél hónapon belül a vidéken élők. A települési önkormányzatok kapcsolatépítési programjára 700 millió forint áll rendelkezésre" – jelentette be V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár. Hangsúlyozta: a kormány elkötelezett a falusi kultúra és a közösségi terek megőrzésében.

Az államtitkár mindezt a Komárom-Esztergom megyei Bajon mondta, ahol ma átadta a település új közösségi terét. Az államtitkár szerint a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) forrásából olyan programokra is lehet pályázni, amelyek a vidékfejlesztésben érintett intézmények, szervezetek és települések együttműködését segíti. Az MNVH által kezelt forrás évente egymilliárd forint lesz, az elnyerhető összeg felső határa hárommillió forint, így évente mintegy 300 projektet lehet támogatni. V. Németh Zsolt szerint a sikeres pályázatok alapfeltétele, hogy a hangsúly a kapcsolatépítésen és a jó gyakorlatok átadásán legyen. "Hamarosan mikrovállalkozások támogatására és turisztikai fejlesztésekre is lehet pályázni" - hangsúlyozta az államtitkár baji sajtótájékoztatóján. A település új, Integrált Közösségi és Szolgáltató Terének (IKSZT) átadásán az államtitkár elmondta: az IKSZT-t régebben egyszerűen falusi kultúrháznak nevezték, ma már azonban olyan közösségi térre van szükség, ahol a hagyományok ápolása mellett a XXI. század kihívásainak is eleget tud tenni. A közösségi életnek helyet adó épület eredetileg óvoda volt, amelyet az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program támogatásával renováltak.

 

Baj község képviselő-testülete még 2008-ban pályázott az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtandó, az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér kialakítására és működtetésére igénybe vehető támogatásra. A kétfordulós pályázati eljárást követően 2010 áprilisában döntöttek a támogatás megítéléséről, amelynek összege 52,9 millió forint. A támogatás a beruházás nettó értékének száz százaléka, az önkormányzat saját erőként az ÁFA összegét biztosította, így a projekt bruttó költsége 64,5 millió forint volt. (Az önkormányzat által biztosított önrész 11,6 millió forint volt.) A fenti összegekből az építési beruházásra 42,7 millió forintot fordítottak, az épület bebútorozására 3,6 millió forintot, számítástechnikai eszközök beszerzésére pedig 2,9 millió forintot költött az önkormányzat. Az IKSZT működtetésére a baji önkormányzat együttműködési megállapodást kötött a Bajon és a Tatai Kistérségben működő tíz civil szervezettel.

Az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér kiszolgálja a fiatalokat, elsősorban közösségi programok szervezésével, de helyet ad az „Ifjúsági Információs Pontnak” is. Segíti a helyi lakosok és vállalkozások információhoz jutását, nyilvános könyvtárat működtet, és internetes hozzáférést biztosít az e-Magyarország ponton. A szolgáltató tér ad helyet a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat információs szolgálatának is (MNVH tájékoztatási pont). Az önkormányzat ezeken kívül saját szolgáltatásokat is működtet az új IKSZT-n keresztül, többek között egészségfejlesztési programok szervezését, közösségfejlesztési folyamatok támogatását, de helyet biztosít az Állami Foglalkoztatási Szolgáltatások (ÁFSZ) információs pontjának is.

Forrás: umvp.eu